HATÁRTALANUL PROGRAM
Iskolánk 7. évfolyamos tanulói október 2. és 5. között a „Határtalanul!” pályázati program (HAT-18-01-0358) keretében Szlovéniába és Horvátországba látogattak. Az élményekben gazdag kirándulás célja az volt, hogy a diákok olyan nevezetes helyeket keressenek fel, amelyek korábban Magyarországhoz tartoztak, és ma is többségében magyarlakta területek, személyes tapasztalatokat szerezzenek a külhoni magyarságról a nemzeti összetartozás jegyében.
Iskolánk 7. évfolyamos tanulóival 2018.09.02-án indultunk Szlovéniába a Határtalanul program keretében " Magyar történelmi és kulturális kincsek nyomában Szlovéniában és Horvátországban" címet viselő kirándulásra.
Elsőként a Göntérházi Kétnyelvű Általános Iskolába látogattunk. Itt megismerkedtünk hasonló korú gyerekekkel, bemutattuk iskolánkat, településeinket. Betekintést nyerhettünk az ott élő gyerekek mindennapjaiba, tanítási óráikba. Lendván először a Bánffy-Esterházy kastély kiállítását tekintettük meg, mely otthont ad a helyi születésű, világhírű szobrászművész Zala György alkotásai miniatűr másainak, valamint a híres hetési tájegységre jellemző viseletet és a használati tárgyakat bemutató kiállítást is megnézhettük. Lendva igazán bővelkedik látnivalókban. Megcsodálhattuk a Makovecz Imre tervezte művelődési házat és a gyönyörű barokk stílusú Szent Katalin templomot. Felkapaszkodtunk a lendvai szőlőhegyre, ahol felkerestük a Szentháromság kápolnát, ahol Hadik Mihály földi maradványai előtt is leróhattuk a tiszteletünket. A Belatincon található Zichy várba látogattunk, ahol megtekintettük annak patika kiállítását. A várkastéllyal szemben láthattuk a Szent László templomot, amelynek neobarokk-klasszicista külsője teljesen egyedivé teszi és a Muravidék egyik legjelentősebb építészeti emléke. A legenda szerint a kastélyt és a templomot valaha alagút kötötte össze. Ezután a felsőlendvai Széchy várba látogattunk, amely Szlovénia legnagyobb kiterjedésű várkastélya.
A második napot Bántornya Árpád-kori templomának megtekintésével kezdtük, melynek ódon falai Aquilai János középkori freskókészítő mester munkáját dicsérik, Szent László legenda ábrázolása különös figyelmet érdemel. Következő úticélunk Csáktornya, a Zrínyiek sasfészke. A vár ma a Muraközi Múzeum otthona. A Zrínyi emlékműnél elhelyeztük iskolánk koszorúját és felidéztük a Wesselényi-féle összeesküvés történetét, amely Zrínyi Péter és Frangepán Ferenc kivégzéséhez is vezetett. Felsőzrínyifalván felkerestük a Zrínyi obeliszket, melynek eredetijét Csáktornyán állították fel. Ellátogattunk Varasdra, mely mintegy 200 évig Horvátország fővárosa volt. Megtekintettük az Erdődyek várkastélyát, és egy nagy sétát tettünk Európa talán legszebb barokk belvárosában.
A 3. napon a Fiuméhez tartozó Tersattoba látogattunk, ahol megtekintettük a Tersattoi Mária búcsújáró templomot, melynek kápolnája a magyar hadihajók emlékét őrzi. „ Az egész magyar hadiflotta itt parádézik a tersattoi kápolna belső falán.” Felsétáltunk Tersatto várába is, amelyet a Frangepánok építettek a 13.században. A vár tetejéről csodálatos kilátás nyílt a festői szépségű tájra. Fiume történelmi belvárosával ismerkedtünk, az Óratoronnyal, a kikötővel és annak magyar felirataival. A magyar időben épült piac, színház, Kormányzói Palota, A Magyar Királyi Tengerészeti Hatóság épületét is megtekintettük. Felkerestük a magyar feliratú kikötői bakokat és megkoszorúztuk Baross Gábor egykori közlekedésügyi Miniszter emléktábláját.
A monarchia világa elevenedik meg a horvát tengerparton, hiszen Fiume (Rijeka) mellett Abbázia (Opatija) volt a magyar üdülőhely a Kvarner-öbölben. Felkeressük Gróf Andrássy Gyula miniszterelnök utolsó lakhelyét Voloskón, melyet emléktábla jelöl. Lovran ékszerdoboz óvárosában találjuk azt a villát, ahol Feszty Árpád elhunyt (emléktábla). Lovran kitűnő strandja jó időben kellemes kikapcsolódást nyújt mindenki számára. Mesebeli sétát tettünk az egész horvát tengerpart talán legszebb, legromantikusabb sétányán. Ez a híres Lungomare, amely 12 km hosszan húzódik, gyakran mélyen a sziklafalba vájva egészen Lovrantól Abbáziáig (Opatija). A legpatinásabb monarchia korabeli épületek helyezkednek el a sétány mentén, a magyar uralkodó osztály hangulatos villáival. Abbázia minden villájához gazdag, sokszor nemesi származású magyar családok története fűződik.
A szállásra érkezve, a jó időnek köszönhetően még tengerparti fürdőzésre is lehetőség nyílt.
Az utolsó napon városnéző sétára indultunk Zágrábban, Horvátország fővárosában. Meglátogattuk a Káptalandombon emelt székesegyházat. A székesegyházban nyugszik Erdődy Tamás, valamint az 1919-es újratemetésük óta Frangepán Ferenc és Zrínyi Péter is. A Káptalandombi városrészből átsétáltunk a Felsővárosba (Gradac), itt megtekintettük a Jellasics-teret, valamint a Szent Márk-teret a Szent Márk templommal, rajta Horvátország és Zágráb gyönyörűen elkészített címerével.
Nagyon jól éreztük magunkat és haza érkezve lelkesen számoltunk be a 6. osztályosoknak, a kirándulásról. Reméljük ők is kihasználják a pályázati programot és jövőre nekik is ilyen szép élményekben lesz részük.